• آموزش
  • عملکرد و کاربرد پرس هیدرولیک

عملکرد و کاربرد پرس هیدرولیک

پرس هیدرولیک ماشینی است که بستر یا صفحه ای در قسمت پایینی خود جهت پرس ماده ای که در زیرش قرار گرفته است، دارد. عملکرد پرس هیدرولیک با استفاده از اصل پاسکال معنا پیدا می کند که این اصل بیان می دارد که زمانی که فشاری بر یک سیال موجود در محیطی بسته اعمال می شود این فشار همیشه در این محیط بسته ثابت می ماند. به بیانی ساده تر پرس هیدرولیک ماشینی است که از فشار اعمال شده بر سیالات جهت له کردن اجسام استفاده می کند. جوزف براماه پرس هیدرولیک را اختراع کرد به همین دلیل پرس هیدرولیک را بنام پرس براماه نیز می شناسند.

پرس هیدرولیک چگونه کار می کند؟

از آنجایی که پرس هیدرولیک بر اساس اصل پاسکال کار می کند عملکرد آن به مانند یک سیستم هیدرولیک می باشد. یک پرس هیدرولیک شامل اجزاء اصلی مورد استفاده در یک سیستم هیدرولیک به مانند: سیلندر، پیستون ها، لوله های هیدرولیک و... می باشد. کارکرد پرس و سیستم هیدرولیک نیز خیلی به هم شبیه هستند. این سیستم از دو سیلندر شامل سیلندر اصلی و سیلندری کوچکتر به نام اسلیو سیلندر تشکیل شده است که تغذیه ی سیستم از سیلندر کوچکتر انجام می شود. پیستون این سیلندر فشرده می شود و روغن فشرده شده از طریق یک لوله به سیلندر بزرگتر جریان پیدا می کند نیروی اعمالی بر روی پیستون سیلندر پیستون بزرگتر، سیال را به سیلندر کوچکتر برمی گرداند. نیروی اعمالی بر سیلندر کوچک باعث ایجاد نیروی بزرگتری در خروجی سیلندر بزرگ می شود.

پرس هیدرولیک بیشتر برای اهداف صنعتی ای که به فشار بالایی جهت پرس فلزات و تبدیل آنها به ورق های نازک نیازمند است مورد استفاده قرار می گیرد. یک پرس صنعتی از صفحاتی بعنوان واسطه جهت کمک به صفحات اصلی پرس برای له کردن یا پانچ قطعات استفاده می کند.

 

پرس هیدرولیک
پرس هیدرولیک

کاربردهای پرس هیدرولیکی

یک پرس هیدرولیک تقریبا برای تمامی اهداف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد اما کاربرد اولیه ی آن تبدیل قطعات فلزی به ورق می باشد. در صنایع دیگر جهت نازک سازی شیشه، ایجاد پودر در صنایع آرایشی و فرم دادن قرص ها در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می گیرد، از دیگر کاربردهای رایج آنها می توان موارد زیر را نام برد:

پرس ماشینهای فرسوده: پرس هیدرولیک قلب هر سیستم اوراق سازی است، در این فرآیند یک موتور هیدرولیک فشار زیادی بر سیال داخل سیلندرها اعمال می کند، فشار سیال صفحات را بلند می کند و با نیروی زیاد آنها را بر روی ماشینها می کوبد و آنها را له می کند.

پودر کاکائوی بدون چربی: در حین ایجاد دانه های کاکائو، مایعی بنام آب شکلات استخراج می شود. برای ایجاد این پودر این مایع از  زیر یک پرس هیدرولیک با فشار بیرون می آید بعد از این مرحله، جهت تبدیل آن به پودر فرآیندهای دیگری نیز انجام می شود.

ساخت شمشیر: در فرآیند ساخت شمشیرها، یک پرس هیدرولیک جهت ایجاد سطحی صاف به استیل خام استفاده می شود.

انواع پرس 

پرسهای دستی اهرمی: این پرس ها جهت انجام کارهای سبک معمولا در تعمیرگاه ها یا کارگاه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند این پرس ها در سایزها و انواع مختلفی ساخته می شوند اما در مقایسه با دیگر پرس های هیدرولیک فشارهای بالایی را ایجاد نمی کنند این پرسها در فرآیندهایی مانند ایجاد سوراخ، صاف کردن و برش فلزات و حک نوشته ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

پرسهای دستی اهرمی
پرسهای دستی اهرمی

پرس های ایجاد لمینت: این پرس ها از دو صفحه یکی جهت گرم کردن و دیگری جهت سرد کردن استفاده می کنند که این صفحه ها فرآیند ایجاد لمینت را سرعت می بخشند با استفاده از این پرس ها موادی مانند پلیمر می توانند بر روی کاغذ لمینت شوند. در این پرس ها صفحات معمولا توسط روغن یا الکتریسیته گرم می شوند و در پرس کارت ویزیت، کارت شناسائی، گواهینامه ها و حتی جلد کتابها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

پرس های ایجاد لمینت
پرس های ایجاد لمینت

پرس های سی(C) فریم: این پرس ها بدنه ی سی شکل دارند که این طراحی جهت ایجاد فضایی کافی برای حرکت آسان قطعات توسط اپراتور دستگاه انجام شده است.

 

پرس های سی فریم
پرس های سی فریم

پرس های بادی: این پرس ها از اصلی ترین پرس های مورد استفاده در صنایع هستند بدلیل اینکه آنها جهت ایجاد حرکت هوا را فشرده می کنند و نمی توان آنها را دقیقا یک پرس هیدرولیک نامید چونکه هوا را نمی توان در دسته ی سیالات جا داد. مزیت این پرس ها عملکرد سریع آنهاست در حالی که عیب آنها نیز این است که نمی توانند مانند دیگر پرس های هیدرولیک فشار بالایی را ایجاد کنند. این پرس ها بیشتر در سیستم ترمز بادی ماشین ها استفاده می شوند.

 

پرس های بادی
پرس های بادی

پرس های پاور: این پرس ها در صنایع بزرگ استفاده می شوند دو نوع پاور پرس وجود دارد که از نوع کلاچی می باشند: کلاچ چرخش کامل و چرخش منقطع.  متوقف کردن کلاچ های با چرخش کامل فقط در صورتی که میل لنگ یک دور کامل را بزند امکان پذیر است اما در مورد کلاچ های چرخش منقطع، کلاچ در هر زمانی می تواند متوقف شود، کار کردن با این پرس ها بسیار خطرناک است و جهت استفاده از آنها باید تمهیدات جدی ای در نظر گرفته شود.

 

پرس های پاور
پرس های پاور

        

پرس های مونتاژ: این پرس ها از نیرویی بیش از نیروی مورد نیاز مونتاژ قطعات، جهت مونتاژ و نگهداشتن قطعات استفاده می کند.

 

پرس های مونتاژ
پرس های مونتاژ

پرس های اچ (H) فریم: این پرس ها یک طاق اچ شکل دارند.

 

پرس های اچ  فریم
پرس های اچ فریم

پرس های هیدرولیک با قابلیت اعمال بارهای بسیار بالا مزیت اشغال فضای کمتر را نسبت به پرس های مکانیکی دارند اما مساله امنیت در مورد آنها بخصوص در مورد پرس های دستی نمی باید نادیده گرفته شود.

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.