تراشکاری فولاد

  • فولاد غیرآلیاژی
  • فولاد آلیاِژی پایین
  • فولاد آلیاژی بالا

قابلیت ماشینکاری فولاد با توجه به المان های آلیاژی، عملیات حرارتی و پروسه های ساخت (مانند فورج، دایکست، و ...) متفاوت است.

فولاد ها می توانند به گروه غیرآلیاژی، آلیاِژی پایین، آلیاژی بالا تقسیم شوند که تمام آنها بر نوع ماشینکاری آنها تاثیر می گذارد.

فولاد غیرآلیاژی

گروه بندی متریال: P1.1

فولاد غیر آلیاژی شامل کربن تا میزان 0.55% می باشد. فولادهای با کربن پایین (کربن پاینن تر از 0.25%) نیاز به توجه خاصی دارند که علت آن براده شکنی سخت و تمایل آنها به ایجاد لبه انباشته می باشد.

برای شکستن براده و رسیدن به حداکثر پیشروی ممکن، استفاده از اینسرت های وایپر به شدت توصیه می شود. اینسرت های گروه –LC و –WL برای فولادهای با کربن پایین بهینه شده اند.

استفاده از سرعت های برشی بالا برای جلوگیری از ایجاد لبه انباشته موثر است که البته روی کیفیت سطح تاثیر منفی می گذارد. لبه برشی تیز از ایجاد لبه انباشته و دفرمگی جلوگیری می کند. گریدهای توصیه شده برای استفاده عبارتند از GC4215  و  GC1515.

فولادهای با آلیاژ پایین

گروه بندی متریال: P1.2

قابلیت ماشینکاری برای فولادهای با آلیاژ پایین به مقدار آلیاژ و عملیات حرارتی (سختی) بستگی دارد. برای تمام متریال ها در این گروه بیشترین و متداول ترین مکانیزم خوردگی، سایش جانبی (Flank wear) می باشد.

بخاطر اینکه متریال سخت حرارت بیشتری در ناحیه برش ایجاد می کند، تغییر شکل پلاستیک نیز مکانیزم سایش معمول دیگری می باشد.

برای فولادهای با آلیاژ پایین در شرایط غیر سخت ، اولین انتخاب استفاده از گریدهای مخصوص فولاد (شکل) و اینسرت های سری PF, -PM, -PR می باشد.

در متریال سخت، گرید چدن (برای مثال سری 3200) در نظر گرفته می شود.

 

فولاد آلیاژی بالا

گروه بندی متریال: P3.x

فولادهای با آلیاژ بالا شامل فولادهای کربنی با مقدار بیش از 5% می باشد. این گروه شامل هردو متریال سخت و نرم می باشد(زیر 50HRC). با افزایش میزان آلیاژ و سختی، قابلیت ماشینکاری کاهش می یابد.

همانند فولادهای آلیاژی پایین، اولین انتخاب گریدهای فولاد می باشد (سری های 4200 و 4300) و گریدهای هندسی (PF, -PM, -PR)  برای صافی سطح مناسب استفاده از اینسرتهای وایپر(-WF  و –WMX) توصیه می شود.

فولادها با بیش از 5% کربن و سختی تا 450HB، احتیاج به مقاومت بالا در برابر تغییر شکل پلاستیک و خوردگی لبه دارد که برای همین نشان می دهد چرا چدن، اغلب انتخاب مناسبی می باشد.

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.