• آموزش
  • محاسبه تلرانس موقعیت یک سوراخ

محاسبه تلرانس موقعیت یک سوراخ

یک سوراخ تلرانس اندازه و تلرانس موقعیت دارد. اندازه واقعی و موقعیت اندازه گیری شده است. سوال این است که آیا سوراخ با وجود تلرانس ها در موقعیت درستی قرار گرفته است یا نه؟

محاسبه تلرانس موقعیت یک سوراخ 

در بالا قطعه و سوراخ آن نشان داده شده است، مشخصات، اندازه و موقعیت آن اندازه گیری شده است. تلرانس موقعیت 0.010 در حالت MMC به سوراخ 0.290 اعمال شده است. اندازه واقعی سوراخ 0.297 می باشد در نتیجه تلرانس جایزه 0.007 وجود دارد.

اندازه ناحیه تلرانسی این سوراخ برابر است با مقدار 0.010 به علاوه تلرانس جایزه 0.007 که در مجموع ناحیه تلرانسی موقعیت برابر با 0.017 می باشد.

همچنین مشخص است که موقعیت اصلی سوراخ از موقعیت اصلی آن به اندازه 0.003 به صورت افقی و 0.002 عمودی می باشد.

 محاسبه تلرانس موقعیت یک سوراخ

برای محاسبه اینکه آیا سوراخ در تلرانس نشان داده شده قرار می گیرد یا خیر، نگاهی به موقعیت تئوری سوراخ نسبت به موقعیت حقیقی سوراخ می اندازیم. می بینیم که به اندازه 0.003 افقی و 0.002 عمودی تغییر موقعیت داشته است. از قضیه فیثاقورس برای محاسبه جابجایی شعاعی استفاده می کنیم که مقدار آن برابر 0.0036 می شود.

به خاطر می آوریم که ناحیه تلرانسی موقعیت دارای قطر 0.017 بود. این بدین معنی است که سوراخ می تواند به اندازه 0.0085 از موقعیت حقیقی خود در هر طرف جابجا شود و همچنان در تلرانس مورد تایید باشد. چون سوراخ به اندازه 0.0036 از موقعیت حقیقی خود جابجا شده است، در نتیجه سوراخ مورد نظر در ناحیه تلرانسی می باشد.

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.