GD&T چیست؟

GD&T  مجموعه ای از سمبل ها و نشانه ها می باشد که یک طراح/مهندس را قادر می سازد تا تلرانس های هندسی از قبیل تختی، دایره ای، موقعیت و... را کنترل نماید. قوانینیکه که نحوه استفاده از این قوانین را توضیح می دهد GD&T نام دارد که طبق استاندارد ASME Y14.5-2009 پایه گذاری شده است.

الزامات همزمان (Simultaneous Requirements) در اندازه گذاری هندسی

الزامات همزمان به این معنی است که الزامات باید در یک زمان بر روی تلرانس هندسی اعمال شوند. همچنین این ویژگی بر روی تلرانس موقعیت و پروفیل اعمال می شوند. الزامات همزمان هنگامی اعمال می شود که به یک فیچر با یک مبنا، در یک زمان و با یک شرایط ماده (material condition) اعمال می شود. الزامات همزمان می تواند بوسیله "الزامات جداگانه (Separate Requirement)" از بین برود.

اندازه گذاری عملکردی

استانداد ASME Y14.5 بیان می کند که: "اندازه ها باید به گونه ای انتخاب و ارنج شوند که به عملکرد و رابطه بین قطعات متناسب باشد و...". این مثالی است از اندازه گذاری یک قطعه بر مبنای عملکرد در مقابل اندازه گذاری قطعه بر مبنای پروسه تولید می باشد.

اندازه گذاری لوله ها

لوله ها معمولا طوری اندازه گذاری می شود که به نظر غیرعادی می آید!! در زیر مثالی از نحوه اندازه گذاری لوله های با فشار بالا نشان داده شده است.

تعریف Actual Mating Envelope

Actual Mating Envelope یک مفهوم پیچیده و دشوار در استاندارد می باشد. اگرچه همیشه من آن را به این صورت تعریف می کنم که: کوچکترین حالت کامل قطعه که حول یک فیچر خارجی فیت می شود یا بزرگترین حالت کامل قطعه که درون یک فیچر داخلی فیت می شود.

تلرانس استوانه ای (Cylindricity) چیست؟

دو استوانه نشان داده شده را در نظر بگیرید. کدام استوانه کاملا گرد می باشد؟ در واقعیت، هیچ قطعه ای کاملا استوانه نمی باشد. از کجا بدانیم که استوانه زیر به اندازه کافی، استوانه باشد.

تلرانس پروفیل سطح/خط (Profile of Surface/Line) چیست؟

پروفیل سطح یک ناحیه تلرانسی 3بعدی را پیرامون قطعه توصیف می کند که معمولا یک منحنی یا فرم پیچیده می باشد. اگر این تلرانس روی یک سطح منحنی اعمال شود، مانند یک فیلت یا قطعه جوشکاری شده، کل سطح جایی که در آن شعاع وجود دارد باید در ناحیه تلرانسی قرار گیرد. تلرانس پروفیل تمام نقاط در راستای سطح را کنترل می کند و از الگوی سطح پیروی می کنند. هر نقطه ای روی سطح قطعه نمی تواند خارج از سطح مرز تلرانس که توسط مقدار عددی آن مشخص می شود، قرار بگیرد. معمولا هنگامی که پروفیل سطح نیاز است، هیچ تلرانسی روی اندازه قرار نمی گیرد که سطح را از لحاظ اندازه محدود کند . از GD&T نیز استفاده کند.

تلرانس تختی (Flatness) چیست؟

دو صفحه نشان داده شده را در نظر بگیرید. کدام صفحه کاملا تخت می باشد؟در واقعیت هیچ صفحه ای کاملا تخت نمی باشد. چگونه می توانیم سطحی طراحی کنیم که کاملا تخت نباشد اما به اندازه ای تخت باشد که نیاز ما را برآورده کند؟ با استفاده از تلرانس کنترل تختی

تلرانس تعامد (Perpendicularity) - سطح

دو قطعه نشان داده دهش را در نظر بگیرید. اضلاع کدام دو قطعه کاملا بر یکدیگر عمود می باشد؟ در واقعیت هیچ دو سطحی کاملا بر هم عمود نمی باشند. اما از کجا بدانیم که اضلاع  قطعه زیر به اندازه کافی بر هم عمود می باشند؟

تلرانس تعامد (Perpendicularity) - محور

سیستم پین و سوراخ زیر را در نظر بگیرید. برای اینکه سیستم به درستی کار کند، پین احتیاج دارد که درون سوراخ فیت شود. اگر قطر پین از قطر سوراخ کوچکتر باشد، پین درون سوراخ فیت نمی شود. برای حل مشکلبه چه چیزی نیاز داریم؟ ما احتیاج داریم که محور پین کاملا راست باشد تا نسبت به سوراخ پایه عمودتر باشد.

تلرانس توازی (Parallelism) چیست؟

دو قطعه نشان داده شده را در نظر بگیرید. کدام قطعه دارای وجوه کاملا موازی با یکدیگر می باشد. در واقعیت، هیچ سطحی با سطح دیگر کاملا موازی نمی باشد. اما از کجا بدانیم که یک قطعه مورد نظر ما دارای سطوح به اندازه کافی موازی میباشد؟

تلرانس راستی (Straightness) - سطح استوانه ای

سطح استوانه های شکل زیر را در نظر بگیرید. کدام سطح استوانه ای کاملا صاف می باشد؟ در واقعیت، هیچ سطح استوانه ای کاملا صاف نمی باشد. پس از کجا بفهمیم که سطح استوانه به انداازه کافی صاف می باشد؟

تلرانس راستی (Straightness) - سطح و صفحه مرکزی

دو سطح نشان داده شده را در نظر بگیرید. کدام صفحه کاملا صاف می باشد؟ در واقعیت هیچ سطحی کاملا صاف نمی باشد. اما از کجا بدانیم که یک سطح به اندازه کافی صاف می باشد یا نه؟

تلرانس راستی (Straightness) - محور

دو محور نشان داده شده را در نظر بگیرید. کدام محور کاملا راست می باشد؟ در واقعیت هیچ محوری کاملا راست نمی باشد. اما از کجا بدانیم که محور به اندازه کافی راست است؟

تلرانس گردی (Circularity) چیست؟

دو سطح مقطع را در نظر بگیرید. کدامیک کاملا گرد می باشد؟ در واقعیت هیچ سطح مقطعی کاملا دایره نمی باشد، اما باید از کجا بدانیم که سطح مقطع مورد نظر ما به اندازه کافی گرد می باشد؟

تلرانس لنگی کل (Total Runout) چیست؟

لنگی برابر تغییرات یک مشخصه نسبت به یک مبناست هنگامی که مبنا به اندازه360 درجه حول محورش می چرخد. لنگی کلی هم مقدار تغییرات سطح و هم مقدار جابجایی محور را هنگامی که حول محورش می چرخد نشان می دهد. هم تغییرات شعاعی و هم تغییرات محوری باید در بازه تلرانسی قرار بگیرند. لنگی کلی معمولا به قطعه ای اعمال می شود که حول محورش چرخش دارد و تغییرات کل سطح نیاز به دقت دارد.

تلرانس لنگی یا لنگی دایره ای (Runout/Circular Runout) چیست؟

لنگی برابر تغییرات یک مشخصه نسبت به یک مبناست هنگامی که مبنا به اندازه360 درجه حول محورش می چرخد. این تلرانس یک کنترل برای قطعات دایره ای و تغییرات آن نسبت به چرخش یک محور می باشد. لنگی می تواند بر روی هر مشخصه ای که حول محور خود می چرخد  اعمال شود.

تلرانس مرکب

تلرانس های مرکب برای محدود نگه داشتن راستا یا فاصله مجموعه ای از الگوها، بیشتر و سختگیرانه تر از موقعیت الگوها استفاده می شود.

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.