• آموزش
  • پین موقعیت دهنده منشوری چیست و در چه مواقعی باید از آنها استفاده کرد؟

پین موقعیت دهنده منشوری چیست و در چه مواقعی باید از آنها استفاده کرد؟

حتما شما هم در رابطه با گیج و فیکسچرها، نام پین منشوری به گوشتان خورده است، اما پین منشوری چیست و چه مواقعی باید از آن استفاده کرد.

پین موقعیت دهنده چیست؟

پین های موقعیت دهنده برای مواقعی استفاده می شود که شما می خواهید قطعه را در موقعیت خود به گونه ای که شما می خواهید، قرار دهید. در قطعاتی که دو سوراخ روی آنها قرار دارد و قرار است که توسط آن دو سوراخ موقعیت دهی و فیت شود، معمولا بسیاری از افراد از دو پین استوانه ای برای موقعیت دهی به آنها استفاده می کنند.

اما قبل از اینکه شما از پین های استوانه ای برای موقعیت دهی به قطعه استفاده کنید، لحظه ای صبر کنید!! یکی از ایرادهای پین های استوانه ای این است که که قطعه را در دو محور محدود می کند. برای مثال یک پین قطعه را از حرکت به سمت بالا و پایین یا چپ و راست باز محدود می کند، اما یک درجه آزادی آن که چرخش حول پین است، هنوز محدود نشده است. ممکن است که شما بگویید: "خب با استفاده از یک پین دیگر چرخش قطعه نیز محدود می شود." این موضوع صحیح است، اما اگر فاصله پین های موقعیت دهنده کوچکترین مقداری با فاصله سوراخ های قطعه متفاوت باشد، باعث مشکل در موقعیت دهی قطعه می شود.

 پین منشوری

برای اطلاع بیشتر درباره پین های موقعیت دهنده و انواع آنها به اینجا مراجعه کنید.

پین های منشوری

اسم پین های منشوری بیان کننده شکل پین ها می باشد (دو گوشه پین گرد، مقداری ماشینکاری می شود)، که یک پین استوانه ای می باشد که دو طرف آن صاف شده است. این شکل خاص به پین ها این اجازه را می دهد تا با قطعه کار در سطح کوچکتری تماس داشته باشندکه در نتیجه به قطعه کار اجازه حرکت در یک جهت را نمی دهد (بالا و پایین)، در حالی که قطعه می تواند در جهت دیگر (چپ و راست) اندکی حرکت داشته باشد. در این صورت قطعه اجازه چرخش ندارد و شما قطعه را بدون مشکل می توانید موقعیت دهی کنید.

پین منشوری

یک موضوعی را که باید هنگام نصب پین های منشوری مورد توجه داشت این است که راستای تماس با قطعه درست باشد. اگر مجموعه شما یک اندازه با اهمیت داشته باشد که باید آن را لحاظ کرد، شما باید پین منشوری را در آن جهت همراستا کنید. سطح تماس پین از حرکت قطعه جلوگیری می کند و راستا را نیز حفظ می کند، در حالی که اجازه حرکت بسیار اندکی در قسمت غیر مهم می دهد. مهندسان و نقشه کشها باید در نقشه ها این موضوع را رعایت کنند تا تکنسین ها پین را در راستای درست قرار دهند.

پین های منشوری همچنین برای قطعات متحدالمرکز که در آن چرخش قطعه اهمیت ندارد، استفاده می شود، اما مراکز محورها باید در راستای صحیح باشند. در این مورد، به سادگی 3 پین منشوری را در یک دایره قرار می دهیم به طوری که راستای تماس آنها با قطعه به صورت شعاعی و در راستای مرکز قطعه باشد.

 

به طور خلاصه پین های منشوری معمولا در کنار پین های استوانه ای ساده به کار می روند (استثنا آن مثال آخر می باشد). این پینها به شما دقت بسیار بالایی را در محصول نهایی می دهند، بدون وجود مشکلاتی که در هنگام اسمبلی قطعات هنگام استفاده از دو پین استوانه ای بوجود می آید. در نتیجه برای جا زدن قطعه در حالت پین استوانه ای احتیاج به استفاده از چکش نمی باشد(!!!) و قطعه با راحتی و با زور دست جا می رود.

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.