• آموزش
  • مفهوم تعامد در تلرانس موقعیت

مفهوم تعامد در تلرانس موقعیت

تلرانس موقعیت، راستا را همانند موقعیت کنترل می کند. شکل زیر نشان می دهد چگونه تلرانس موقعیت تعامد یک سوراخ را کنترل می کند.

شکل، اول تلرانس تعامد و سپس تلرانس موقعیت را نشان می دهد. شکل بالا تلرانس تعامد را که معنی تعامد نیز می دهد را نشان می دهد. در این حالت تا زمانی که تلرانس تعامد در حالت ماکزیمم متریال باشد، مرزی را مشخص می کند که نباید از آن فراتر رود. این مرز عمود بر مبنای [A] می باشد و قطر این مرز برابر با حالت مجازی (Virtual Condition) می باشد که در اینجا مرز، اندازه MMC که 9.5 است به علاوه 0.3 می باشد.

شکل دوم تلرانس موقعیت را در چپ نشان می دهد و مفهوم آن در راست می باشد. در اینجا پین بوسیله مرزی که اندازه آن در شکل بالا مشخص شده است محدود می شود. تا زمانی که تلرانس موقعیت نسبت به مبنای [A] نشان داده شده است و نسبت به مبنا یا موقعیت دیگری نشان نداده شده است، مرز نسبت به جای دیگری موقعیت داده نمی شود. در نتیجه تلرانس موقعیت دقیقا به معنی تعامد می باشد.

 

شکل بعدی درست موقعیت را مانند مثال بالا نشان می دهد با این تفاوت است که یک اندازه داخلی می باشد. تعامد مرز 9.1 را درون سوراخ مشخص می کند که نباید از آن مرز فراتر رفته شود. مرز مشخص شده عمود بر مبنای [A] می باشد.

تلرانس موقعیت دقیقا همان مرز را مشخص می کند. دوبازه مرز عمود بر مبنای [A] می باشد اما نسبت به مبنایی موقعیت نداده شده است. یک بار دیگر تعامد و تلرانس موقعیت دقیقا یک معنی را می دهند.

 

شکل بعدی یک اندازه خارجی را با تلرانس تعامد و موقعیت هر دو در حالت RFS نشان می دهد. در هر دو حالت محور پین باید در یک استوانه تلرانسی عمود بر مبنای [A] که قطر آن 0.3 است قرار گیرد. در هر دو حالت استوانه تلرانسی نسبت به هیچ مبنایی موقعیت دهی نشده است. در نتیجه تعامد و تلرانس موقعیت هردو یک معنی را می دهند.

 

شکل آخر یک اندازه داخلی را با تلرانس تعامد و موقعیت هر دو در حالت RFS نشان می دهد. در هر دو حالت محور سوراخ باید در یک استوانه تلرانسی عمود بر مبنای [A] که قطر آن 0.3 است قرار گیرد. استوانه تلرانسی همچنان نسبت به هیچ مبنایی موقعیت دهی نشده است. در نتیجه تعامد و تلرانس موقعیت هردو یک معنی را می دهند.

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.