• آموزش
  • الزامات همزمان (Simultaneous Requirements) در اندازه گذاری هندسی

الزامات همزمان (Simultaneous Requirements) در اندازه گذاری هندسی

الزامات همزمان به این معنی است که الزامات باید در یک زمان بر روی تلرانس هندسی اعمال شوند. همچنین این ویژگی بر روی تلرانس موقعیت و پروفیل اعمال می شوند. الزامات همزمان هنگامی اعمال می شود که به یک فیچر با یک مبنا، در یک زمان و با یک شرایط ماده (material condition) اعمال می شود. الزامات همزمان می تواند بوسیله "الزامات جداگانه (Separate Requirement)" از بین برود.

در شکل های زیر کدام یک الزامات همزمان می باشند؟

 Simultaneous Requirements

هیچ کدام از فریم های کنترل در شکل بالا دارای مبنای یکسان با یک مرتبه و یک شرایط ماده نیستند. در نتیجه هیچ یک از آنها دارای الزامات همزمان نمی باشند.

 الزامات همزمان

در اینجا دو فریم کنترلی که با سایه زرد رنگ مشخص شده اند دارای الزامات همزمان می باشند زیرا دارای مبناهای مشترک با یک مرتبه و با یک شرایط ماده می باشند. همچنین دو فریم کنترلی که با رنگ سبز مشخص شده اند به همان دلایل داری الزامات همزمان می باشند.

 الزامات همزمان در تلرانس گذاری

وقتی در کنار فریم های کنترل عبارت Separate Requirement نوشته می شود، تمام الزامات همزمان را به الزامات جداگانه تبدیل می کند. توجه کنید که برای هر ست از الزامات همزمان، نیاز است که نوشته زیر هر کدام از آنها نوشته شود.

الزامات همزمان در تلرانس گذاری زنجیری

هنگامی که تلرانس گذاری زنجیری بین دو فیچر که دارای الزامات همزمان می باشند اعمال شود، هیچ جابجایی مبنایی بین فیچرهایی که دارای الزامات همزمان می باشند اتفاق نمی افتد.

برای متوجه شدن این موضوع، دقت کنید که مبناها هیچ گاه به خودی خود جابجا نمی شوند. جابجایی مبنا مقدار اضافه ای از تلرانس موقعیت می باشد که بین مبناها و فیچرهایی که نسبت به آنها موقعیت داده شده اند امکان پذیر است. در نتیجه جابجایی مبنا به این معنی است که مبنا و فیچرهای مشخص شده می توانند به یکدیگر نزدیکتر یا از یکدیگر دورتر باشند.

 

شکل بالا را در نظر بگیرید. مبنای B محور دهانه بزرگ می باشد. جابجایی مبنا به فیچرهای مورد نظر (سوراخهای رزوه شده) اجازه می دهد تا نسبت به مبنا مقدار بیشتری جابجایی داشته باشند.

 

در شکل بالا فیچرهای موردنظر قابلیت جابجا شدن به اندازه جابجایی مبنا دارند. توجه داشته باشید که موقعیت هر سوراخ نسبت به مبنا تحت تاثیر قرار گرفته است. اگرچه موقعیت هر فیچر مورد نظر نسبت به فیچرهای دیگر تاثیری نگرفته است.

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.