انتخاب مدول خطی مناسب

یکی از سوالاتی که معمولا از شرکت میدیا ماشین پرسیده می شود این است، با توجه به گستردگی انواع مدول های خطی، کدام یک از این مدول های خطی برای ما مناسب می باشد. از این رو تصمیم گرفتیم که این سوال را در اینجا پاسخ بدهیم تا شاید به سایر دوستان نیز کمک شود.

همانطور که می دانید، مدول های خطی کاربردهای فراوانی از جمله در صنایع پزشکی، دستگاههای تست، پروسه های کارخانه ها و خطوط مونتاژ کاربرد دارد. چون هر کاربرد، کارایی خود و الزامات ایمنی خود را دارد، انتخاب این پروسه می تواند تا حدودی گیج کننده باشد. انتخاب نادرست می تواند منجر به خرابی و هزینه های تعمیر و نگهداری بالا شود.

معمولا مهندسان هنگام انتخاب مدول خود دچار سردرگمی می شوند زیرا معمولا انتخاب های بسیار زیادی برای این موضوع می باشد. اگرچه بدون توجه به عملکرد، بعضی از مسائل پایه ای وجود دارد که برای انتخاب صحیح باید از آنها آگاه باشید. راستای مدول، طول کورس، نیرو و سرعت، نیروها و مومنتوم، محیط و دقت مورد نیاز

راستای مدول

راستای مدول اندازه و نوع موتوری که برای حرکت مدول لازم است به علاوه نرخ باری که برای تعیین موتور مورد نیاز است را مشخص می کند. یک مدول در حرکت عمودی قابلیت حمل بار کمتری را دارند و استفاده از یک موتور الکترومغناطیسی ترمز دار برای جلوگیری از افتادن بار در حین برق رفتن توصیه می شود. در راستای افقی، حداکثر قابلیت حمل بار به دست می آید و نیاز به موتور ترمز دار نمی باشد. هنگام مقایسه دو نوع بارگذاری در حالت عمودی و افقی، یک مدول عمودی احتیاج به یک موتور قدرتمندتر در مقایسه با همان مدول در حالت افقی دارد.

طول کورس

هنگام مشخص کردن شرایط کارکرد برای انتخاب نوع مدول، دقت بالایی احتیاج است که طول کورس مطابق نیاز واقعی شما انتخاب شود. انتخاب طول صحیح مدول بسته به اینکه از یک یا دو واگن استفاده شده باشد دارد؛ به طوری که یک مدول با دو واگن طول کلی بلندتری برای یک طول کورس مشخص دارد. در ذهن داشته باشید که طول کلی مدول طول کلی یک مدول برابر طول کاری به علاوه کورس مرده در هر دور طرف مدول می باشد که این مقدار می تواند شامل موتور، کوپلینگ و براکت ها باشد.

نیرو و سرعت

اگر نوع کارکرد شما شامل ضربه یا استپ ناگهانی می باشد، شما احتمالا باید نیروی حاصل از ضربه برای سوار کردن صحیح موتور را محاسبه کنید. دانستن سرعت و نیروی مورد نیاز بسیار مهم می باشد زیرا می تواند روی انتخاب سایر قسمت های مدول خطی شما مانند بال اسکرو، نات و موتور ها تاثیر گذار باشد. نیروی حاصل از ضربه (که عموما 2 برابر نیروی میانگین می باشد) می تواند به شما کمک کند تا نیروی اولیه برای دمپ کردن را محاسبه نمایید. در حالی که نیروی کل (جمع نیروی حاصل از شتاب، نیروی اصطکاک و نیروی ترمز) به شما کمک می کند تا حرکت مورد نظر برای حرکت را درک کنیم و همچنین مدول را با اندازه مناسب و موتور مناسب را انتخاب کنیم.

نیرو ها و ممان ها

موقعیت  نیرو نقش مهمی را در انتخاب نوع مدول بازی می کند. نیروهای یک طرفه و فاصله دار از مرکز می تواند باعث ایجاد ممان یا نیروی پیچشی روی میز شود که این مقدار بوسیله ضرب کردن نیرو در فاصله از محور به دست می آید. اگر ممان مورد نظر از مقدار مجاز فراتر رود، موجب اسیب جدی به لینیرها می شود. با توجه به ترکیب راستای مدول و موقعیت نیرو، ممکن است نیروهای ممان حتی در سه راستا ایجاد شود. هر راستا نیاز به ارزیابی جداگانه برای محاسبه ممان خود دارد. هر چه راستای نیرو از محور مرکزی دورتر باشد، موجب ایجاد ممان بزرگتری می شود.

محیط

حتی اگر شما زمان بگذارید و تمام فاکتورهای بالا را محاسبه کنید، اگر شما نقش محیط را که قرار است عملکرد مدول شما بازی می کند در نظر نگیرید، منجر به نتایج نامناسبی می شود. قبل از انتخاب مدول خطی، باید مشخص شود که قرار است محیط کاری دمای بسیار بالا، بسیار پایین یا دمای عادی داشته باشد، یا اینکه محیط خشک یا مرطوب است. این شرایط منجر به در خواست مدولهایی سازگار با شرایط کلین روم می شود.

دقت و تکرارپذیری

قبل از انتخاب مدول، لازم است که بدانید که دقت و تکرارپذیری مورد نیاز برای کارکرد دستگاه به چه مقدار نیاز است. شاید به نظر برسد که دقت و تکرارپذیری یک موضوع باشد، در حالی که آنها تفاوت دارند و منجر به نتایج گوناگون می شود چه تکی و چه مجموع این دو.

دقت، قابلیت ضربه زدن از یک فاصله مشخص در هر مرتبه می باشد که همانند نشانه گیری مرکز سیبل می باشد. تکرار پذیری قابلیت ضربه زدن به یک نقطه در دفعات گوناگون می باشد. نقطه مورد ضربه شاید نقطه دلخواه نباشد، اما این نقاط همواره دارای فاصله بسیار کمی نسبت به نقطه قبلی می باشند.

ترکیب دقت و تکراپذیری بهترین ترکیب ممکن می باشد و مانند نشانه گیری مرکز سیبل در هر بار شلیک می باشد. مدولهای خطی با کلاس بالا، هم دقت و هم تکرارپذیری بالایی دارند. در هر دو حالت بلبرینگ ها دارای پیش بار (preload) در سمت موتور و سمت بال اسکرو می باشند. این پیش بار لقی، گام و چرخش را محدود می کند و دقت کلی مجموعه را افزایش می دهد.

همانطور که قبلا اشاره کرد مدولی که انتخاب می کنید، بستگی زیادی به صنعتی که در آن کار می کنید دارد. برای سفارش مدولهای خطی به این صفحه مراجعه نمایید. در صورتی که در این زمینه به مشورت نیاز دارید با احتیاج به مدول خاصی دارید با ایمیل aghaei@midiamachines با ما در ارتباط باشید.

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.