تلرانس توازی (Parallelism) چیست؟

دو قطعه نشان داده شده را در نظر بگیرید. کدام قطعه دارای وجوه کاملا موازی با یکدیگر می باشد. در واقعیت، هیچ سطحی با سطح دیگر کاملا موازی نمی باشد. اما از کجا بدانیم که یک قطعه مورد نظر ما دارای سطوح به اندازه کافی موازی میباشد؟

تلرانس توازی
تلرانس توازی

کنترل توازی – سطح

تلرانس توازی می تواند برای کنترل توازی سطح صاف، سطح استوانه ای، صفحه مرکزی و محور استفاده شود. کنترل توازی که به یک سطح یا محور اعمال می شود، بسیار شبیه به هم می باشد. تفاوت های آن به استفاده از فریم کنترل و بازرسی آن باز می گردد. تفاوتهای آنها در ادامه توضیح داده خواهد شد.

هنگام کنترل سطح، کنترل توازی نشان می دهد که تا چه اندازه موازی بودن یک سطح نسبت به سطح رفرنس (صفحه فرضی کاملا صاف) تعریف شده می تواند انحراف داشته باشد.

کنترل توازی: توازی کامل هنگامی اتفاق می افتد که سطح به طور کاملا موازی مبنا باشد. توازی یک تلرانس راستا (Orientation) می باشد. کنترل توازی نشان می دهد که سطح یک قطعه در یک قطعه واقعی تا چه اندازه می تواند از توازی با یک سطح مبنا انحراف داشته باشد.

ناحیه تلرانسی: ناحیه تلرانسی توازی(هنگام کنترل سطح) حجم بین دو صفحه موازی است که با یک صفحه مبنا موازی می باشد. فاصله بین دو صفحه موازی برایر مقدار تلرانس کنترل توازی می باشد. سطحی که کنترل می شود باید در این حجم که توسط ناحیه تلرانسی تعریف می شود قرار گیرد.

 

ناحیه تلرانسی توازی
ناحیه تلرانسی توازی
ناحیه تلرانسی توازی
ناحیه تلرانسی توازی

فریم کنترل مشخصه: برای کنترل توازی سطح، از فریم کنترل مشخصه (Feature Control Frame) برای اعمال تلرانس به سطح مورد نظر استفاده می شود.

فریم کنترل
فریم کنترل

برای اعمال کنترل توازی به یک سطح، فریم کنترل می تواند به سطح یا به خط امتداد یک سطح اشاره کند. فریم کنترلی که در زیر نشان داده شده است، تلرانس توازی را به کل سطح اعمال می کند. کل سطح باید بین دو صفحه موازی به اندازه 0.1 mm از یکدیگر قرار گیرند. صفحه ها موازی صفحه مبنای A می باشند.

محل قرارگیری فریم کنترل
محل قرارگیری فریم کنترل

اندازه گیری:

کنترل توازی می تواند به روش زیر اندازه گیری شود:

  • مشخصه مبنایی که در اینجا صفحه می باشد ور در فریم کنترل مشخص شده است روی یک صفحه صاف قرار می گیرد. صفحه ای که از آن برای شبیه سازی مبنا استفاده می شود، مبنای شبیه سازی نامیده می شود.
  • یک ساعت اندازه گیری را در راستای صفحه تحت کنترل حرکت دهید.
  • اگر تغییرات کلی ساعت (Full Indicator Movement) از مقدار تلرانس توازی مشخص شده بیشتر بود، صفحه توازی مورد نظر را ندارد.

 

اندازه گیری توازی
اندازه گیری توازی

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.