GD&T چیست؟

GD&T  مجموعه ای از سمبل ها و نشانه ها می باشد که یک طراح/مهندس را قادر می سازد تا تلرانس های هندسی از قبیل تختی، دایره ای، موقعیت و ... را کنترل نماید. قوانینیکه که نحوه استفاده از این قوانین را توضیح می دهد GD&T نام دارد که طبق استاندارد ASME Y14.5-2009 پایه گذاری شده است.

برای چی GD&T پرکاربرد و مهم می باشد؟

وقتی که قطعه ای تولید می شود، همواره دارای خطا می باشد. همواره غیر ممکن است که قطعه ای را بدون خطا تولید کرد و خطا جزئی از ذات فرایند می باشد. برای مثال در یک نقشه دو بعدی، مطابق شکل زیر سطحی را نشان می دهد که کاملا صاف می باشد اما در واقعیت این سطح کاملا صاف نمی باشد.

مفهوم GD&T
مفهوم GD&T

GD&T این امکان را به ما می دهد که بگوییم: "درست است که این سطح دارای ناصافی می باشد، اما اجازه دهید که میزان این ناصافی را محدود کنیم." GD&T ابزار مورد نیاز برای محدود کردن حداکثر مقادیر تختی، فرم، استوانه ای ، لنگی و ... را فراهم می کند.

مفهوم GD&T
مفهوم GD&T

"تئوری دایروی" GD&T چیست؟

"تنوری دایروی" GD&T ایده اطلاعات همزمان را پشتیبانی می کند. GD&T ذاتا دایروی می باشد که به مفهوم استفاده در طراحی، ساخت،  بازرسی و دوباره طراحی می باشد. هنگام معرفی GD&T تمرکز روی دایره هایی خواهد بود که کل جنبه های GD&T را پوشش می دهد اما در یک عمق محدود. دایره ها برای افزایش عمق باید از نظر اندازه بزرگ شوند.

اطلاعاتی که ما اینجا ارائه می دهیم مربوط به دایره 1 می باشد.

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.