• آموزش
  • گروههای متریال در ماشینکاری

گروههای متریال در ماشینکاری

در صنعت ماشینکاری فلزات، تعداد بسیار زیادی از قطعات از مواد مختلف ساخته شده اند. هر متریال مشخصات مخصوص به خود را دارد که توسط آلیاژهای مختلف، عملیات حرارتی، سختی و غیره تاثیر می پذیرد. این موضوع عمیقا روی انتخاب هندسه ابزار برشی، گرید و اطلاعات برشی تاثیر می گذارد.

در نتیجه این تقسیم بندی، متریال قطعه کار به 6 گروه اصلی در استاندارد ISO تقسیم می شوند که هر گروه مشخصات و قابلیت ماشینکاری مخنص خود را دارد.گروه جنس های تراشکاری

ISO P – فولاد پرکاربردترین گروه متریال در حوزه ماشینکاری می باشد، که از متریال بدون آلیاژ تا متریال به آلیاژ بالا شامل فولاد ریخته گری تقسیم بندی می شود. قابلیت ماشینکاری آنها غالبا خوب می باشد، اما با توجه به سختی متریال و میزان کربن آن بسیار متفاوت می باشد.

ISO M – استنلس استیل متریالی است که که با حداقل 12% کروم ترکیب آلیاژی می دهد، آلیاژهای دیگر نیز عبارتند از نیکل و مولیبدن. شرایط دیگر مثل حالت فریتیک، مارتنزیت، آستنیت و آستنتیک-فریتیک این خانواده را بزرگ می کند. از اشتراکات این گروه این است که هنگامی که هنگام ماشینکاری گرمای زیادی تولید می کنند، دچار شیار و لبه انباشته می شوند.

ISO K – چدن برخلاف فولاد متریالی با براده های کوچک می باشد. جدن خاکستری (GCI) و چدن مالیبل (MCI) ماشینکاری آنها راحت می باشد در حالی که چدن ندولار (NCI) چذن کامپکت (CGI) و چدن آستمپر (ADI) تا حدودی دشوار می باشد. تمام چدن ها شامل سیلیکون کارباید (SiC) می باشند که در مقابل ابزار برشی ایجاد خوردگی می نمایند.

ISO N – فلزات غیر آهنی گونه نرم تر از آهن می باشد مانند آلومینیم، مس، برنج و غیره. آلومینیم دارای سیلیس (Si) به اندازه 13% و بیشتر بسیار خورنده می باشند. به طور کلی سرعت های برشی بالا و عمر ابزار بالا را می توان از ابزار با لبه برشی تیز انتظار داشت.

ISO S – سوپر آلیاژهای مقاوم به گرما شامل مقدار بالایی از آهن آلیاژی بالا، نیکل، کبالت و متریال با مبنای تیتانیوم می باشد. آنها چسبناک هستند، ایجاد لبه انباشته می کنند، سخت کاری می شوند و ایجاد حرارت می کنند که آنها را بسیار شبیه به ناحیه متریال ISO-M می کند که ماشینکاری آن سخت تر و طول عمر ابزار برشی را کمتر می کند.

ISO H – این گروه شامل فولادها با سختی بین 45-65 HRc می باشد و همچنین چدن خنک کاری شده در محدوده 400-600 HB. سختی بالا ماشینکاری این قطعات را دشوار می کند. متریال در هنگام ماشینکاری تولید گرما می کند و در مقابل ابزار برشی بسیار خورنده می باشند.

تماس با ما

تهران، میدان انقلاب، کارگر شمالی، ابتدای فرصت شیرازی، پلاک 18
در شرایط فعلی، میدیا ماشین
هیچ پروژه جدیدی را نمی پذیرد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ما را دنبال کنید

Facebook
LinkedIn
Twitter
Google+
Aparat

درباره ما

میدیا ماشین، افتخار دارد که با استفاده از دانش روز جهان، به ساخت دستگاه ها و ماشین آلات با کیفیت می پردازد

Follow us

Follow us

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod.